Kogi upgrades, grades 73 traditional rulers (full list)

Kogi governor, Yahaya Bello

Gov. Yahaya Bello condoles Lagos, FCT over building collapse, fire incident

Richard Elesho/Lokoja

Kogi state government has upgraded and graded 73 traditional stools across twenty local government areas in the state.

In a statement,  Kogi Commissioner for Local Government and Chieftaincy Affairs, Barr. Ozigi Deedat, reveals that the upgrade and grading was approved at the state’s executive council meeting on Monday.

22 traditional stools were graded/upgraded in the Kogi East Senatorial District of the state while 27 and 25 stools were graded/upgraded in Central and Western axis of the state respectively.

No single stool was graded/upgraded in Idah local government area.

Aside Idah, the graded/upgraded stools spread across remaining twenty LGAs.

Full list of graded/upgraded stools:

ASEMA EZIUKA EVINI (ADAVI LGA) – From Second Class To First Class

ADEIKA OF ONOGU (ADAVI LGA) – From Third Class To First Class

IDU OF ATAMI (ADAVI LGA) – Graded Third Class

OHIZE OF ADEIKA (ADAVI LGA) – Graded Third Class

ONOWU OF ANIBASA (AJAOKUTA LGA) – Graded Third Class

OVANEBIRA OF EGANYI (AJAOKUTA LGA) – From Third Class To Second Class.

ADEIKA OF EZIEDE (AJAOKUTA LGA) – From Second Class To First Class

ETSU OF GEREGU (AJAOKUTA LGA) – Graded Third Class

OBARO OF EGANYI (AJAOKUTA LGA) – Graded Third Class

OVARUSA OF UNOSI (AJAOKUTA LGA) – From Third To Second Class

ASAMA OF EGANYI (AJAOKUTA LGA) – Graded Third Class

ACHADU ANADU OF ENJEMA (ANKPA LGA) – Graded Third Class

ONU EJIFA ENABO (ANKPA LGA) – From Third Class To Second Class.

ONU MEGBA ABACHE (ANKPA LGA) – From Third Class To Second Class.

UDE OF EJINYA (ANKPA LGA) – Graded Third Class

OHIOBAKI OF OZUGBE (BASSA LGA) – From Third Class To Second Class.

SHABA OF AKUBA/ASHASHAMA (BASSA LGA) From Third Class To Second Class.

OBICHA OF OGBABEDE (DEKINA LGA) – From Third Class To Second Class.

ONU IGBOLOGU EMEWE (DEKINA LGA) – From Third Class To Second Class

OGOHI AGALA ATTE ANYIGBA (DEKINA LGA) – Graded Third Class

ONU ACHENYO AJIOLO ABOKOCHE BRAIDU (DEKINA LGA) – Graded Third Class.

OMACHI ATTAH ONU OCHAJA (DEKINA LGA) – Graded Third Class

ONU AYEKE (IBAJI LGA) – Graded Third Class.

ONU ODOLU (IGALAMELA/ODOLU LGA) – From Second Class To First Class

DIMANYI AVRUGO (IGALAMELA/ODOLU LGA) – From Third Class To Second Class.

OLUGBEDE OF GBEDE (IJUMU LGA) – From Second Class To First Class

OLU OF ODOROKO GBEDE (IJUMU LGA) – Graded Third Class.

OLU’KE OF ILE BUNU (KABBA/BUNU LGA) – From Third Class To Second Class

OBA GBELEKO (KABBA/BUNU LGA) – From Third Class To Second Class.

ELESHO OF OWELAND (KABBA/BUNU LGA) – From Third Class To Second Class

OBADOFIN OF AIYEGUNLE (KABBA/BUNU LGA) – Graded Third Class.

OBANI OF OWELAND (KABBA/BUNU LGA) – From Third Class To Second Class.

OBADOFIN OF AYEGUNLE (KABBA/BUNU LGA) – Graded Third Class

Related News

OHINOYI OF GIRINYA (KOGI LGA) – From Second Class To First Class.

OHINOYI OF GEGU BEKI (KOGI LGA) – From Third Class To Second Class.

ETSU OF ADANKOLO (LOKOJA LGA) – From Third Class To Second Class.

ALAMURO OF AMURO (MOPAMURO LGA) – From Second Class To First Class.

ONU ONUDU IGO (OFU LGA) – Graded Third Class.

ONU OF OFOKE (OFU LGA) – Graded Third Class.

ONU UMOMI (OFU LGA) – Graded Third Class.

OTARU OF OPOWU (OGORI/MAGONGO) – Graded Third Class.

OHIOMATA OF ODUMI (OKEHI LGA) – From Third Class To First Class.

OBOBANYI OF OHIONWA (OKEHI LGA) – From Third Class To Second Class.

OTU OF ADEIKA (OKEHI LGA) – Graded Third Class.

ATIMATI OF EHEMI (OKEHI LGA) – From Third Class To Second Class.

ONOMU OF OHIAGA (OKEHI LGA) – From Third Class To Second Class.

OBOBANYI OF OHUETA (OKEHI LGA) – From Third Class To Second Class.

EGASU OF OMOYE (OKENE LGA) – From Third Class To Second Class.

AISOVO OF ESUSU (OKENE LGA) – Graded Third Class.

OHIOVIZA OF OBEHIRA (OKENE LGA) – From Second Class To First Class.

OHIOPISA OF EYIRE (OKENE LGA) – From Second Class To First Class.

OKAKANDA OF OMAVI (OKENE LGA) – From Third Class To Second Class.

OHITAPE OF ESUSU (OKENE LGA) – From Second Class To First Class.

ODOVIDI OF EHEBE (OKENE LGA – From Second Class To First Class.

OHI-OBE OF AKUTA (OKENE LGA) – Graded To First Class.

OHI OF OHIMOZOKO (OKENE LGA) – Graded Third Class.

AROME ODAH OJIJI OF IMANE (OLAMABORO LGA) – Graded Third Class

OCHOGWU OF OGUGU (OLAMABORO LGA) – From Second Class To First Class.

OGOHI AKPACHA (OMALA LGA) – From Third Class To Second Class

ONU ABEJUKOLO (OMALA LGA) – From Third Class To Second Class

ONU OTUTUBATU (OMALA LGA) – Graded Third Class.

ELEJUKU OF EJUKU (YAGBA EAST LGA) – From Second Class To First Class.

OBARO/BAALE OF ERO (YAGBA EAST LGA) – Graded Third Class

OMOWA OF OMOWA MOPO (YAGBA EAST LGA) – Graded Third Class.

OBA OF ITEDO IRUNDA (YAGBA EAST LGA) – Graded Third Class

AKOGUN OF IFE-OKUKOTUN (YAGBA EAST LGA) – Graded Third Class

OLOMI OF OMI (YAGBA EAST LGA) – From Third Class To Second Class

OBA OF IGBARUKU-OKERI (YAGBA EAST LGA) – Graded Third Class.

OWA OF YEGE (YAGBA EAST LGA) – From Third Class To Second Class.

OLU OF AYETORO GBEDE (IJUMU LGA) – From Second Class To First Class.

BAALE OF EGBE (YAGBA WEST LGA) – From Third Class To Second Class.

OLU ADE OF EKINRINADE (IJUMU LGA) – From Second Class To First Class

ENLA ILEMLA (YAGBA WEST LGA) – Graded Third Class.