Grammy Awards 2022: Complete list of nominations

Grammy award

64th Grammy Awards loading

The Recording Academy announced their top contenders for Grammy Awards on Tuesday, with Jon Batiste — veteran jazz keyboardist leading the nominees with 11.

The nominations are mostly for his “We Are” album and his “Soul” film score.

Olivia Rodrigo emerged another front-runner with nominations in all four of the main categories.

The 18-year-old is up for best album, best new artist, record of the year and song of the year, for Drivers License.

She faces competition from Billie Eilish and Lil Nas X in all of those categories, except best new artist.

Justin Bieber, Doja Cat and H.E.R. follow with eight nominations each, and Billie Eilish and Olivia Rodrigo are close behind with seven.

Also getting a big look was Lil Nas X with five nods.

Grammy favorite Brandi Carlile got five. Taylor Swift got just one nomination as an artist, but it’s for arguably the biggest one: album of the year, for her “Evermore.” (She won it last time, for “Folklore.”).

Kanye West’s “Donda” is also up for the big prize, along with three hip-hop awards.

The final nominations list for the 64th annual Grammy Awards:

Record Of The Year

1. I STILL HAVE FAITH IN YOU
ABBA

2. FREEDOM
Jon Batiste

3. I GET A KICK OUT OF YOU
Tony Bennett & Lady Gaga

4. PEACHES
Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon

5. RIGHT ON TIME
Brandi Carlile

6. KISS ME MORE
Doja Cat Featuring SZA

7. HAPPIER THAN EVER
Billie Eilish

8. MONTERO (CALL ME BY YOUR NAME)
Lil Nas X

9. DRIVERS LICENSE
Olivia Rodrigo

10. LEAVE THE DOOR OPEN
Silk Sonic

 

Album Of The Year

1. WE ARE
Jon Batiste

2. LOVE FOR SALE
Tony Bennett & Lady Gaga

3. JUSTICE (TRIPLE CHUCKS DELUXE)
Justin Bieber

4. PLANET HER (DELUXE)
Doja Cat

5. HAPPIER THAN EVER

Billie Eilish

6. BACK OF MY MIND
H.E.R.

7. MONTERO
Lil Nas X

8. SOUR
Olivia Rodrigo

9. EVERMORE
Taylor Swift

10. DONDA
Kanye West

 

Song Of The Year

1. BAD HABITS
Fred Gibson, Johnny McDaid & Ed Sheeran, songwriters (Ed Sheeran)

2. A BEAUTIFUL NOISE
Ruby Amanfu, Brandi Carlile, Brandy Clark, Alicia Keys, Hillary Lindsey, Lori McKenna, Linda Perry & Hailey Whitters, songwriters (Alicia Keys & Brandi Carlile)

3. DRIVERS LICENSE
Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)

4. FIGHT FOR YOU
Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

5. HAPPIER THAN EVER
Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

6. KISS ME MORE
Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini, Lukasz Gottwald, Carter Lang, Gerard A. Powell II, Solána Rowe & David Sprecher, songwriters (Doja Cat Featuring SZA)

7. LEAVE THE DOOR OPEN
Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II & Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)

8. MONTERO (CALL ME BY YOUR NAME)
Denzel Baptiste, David Biral, Omer Fedi, Montero Hill & Roy Lenzo, songwriters (Lil Nas X)

9. PEACHES
Louis Bell, Justin Bieber, Giveon Dezmann Evans, Bernard Harvey, Felisha “Fury” King, Matthew Sean Leon, Luis Manuel Martinez Jr., Aaron Simmonds, Ashton Simmonds, Andrew Wotman & Keavan Yazdani, songwriters (Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon)

10. RIGHT ON TIME
Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

 

Best New Artist

1. AROOJ AFTAB

2. JIMMIE ALLEN

3. BABY KEEM

4. FINNEAS

5. GLASS ANIMALS

6. JAPANESE BREAKFAST

7. THE KID LAROI

8. ARLO PARKS

9. OLIVIA RODRIGO

10. SAWEETIE

Field 1 – Pop
Best Pop Solo Performance

1. ANYONE
Justin Bieber

2. RIGHT ON TIME
Brandi Carlile

3. HAPPIER THAN EVER
Billie Eilish

4. POSITIONS
Ariana Grande

5. DRIVERS LICENSE
Olivia Rodrigo

 

Best Pop Duo/Group Performance

1. I GET A KICK OUT OF YOU
Tony Bennett & Lady Gaga

2. LONELY
Justin Bieber & Benny Blanco

3. BUTTER
BTS

4. HIGHER POWER
Coldplay

5. KISS ME MORE
Doja Cat Featuring SZA

 

Best Traditional Pop Vocal Album

1. LOVE FOR SALE
Tony Bennett & Lady Gaga

2. ‘TIL WE MEET AGAIN (LIVE)
Norah Jones

3. A TORI KELLY CHRISTMAS
Tori Kelly

4. LEDISI SINGS NINA
Ledisi

5. THAT’S LIFE
Willie Nelson

6. A HOLLY DOLLY CHRISTMAS
Dolly Parton

 

Best Pop Vocal Album

1. JUSTICE (TRIPLE CHUCKS DELUXE)
Justin Bieber

2. PLANET HER (DELUXE)
Doja Cat

3. HAPPIER THAN EVER
Billie Eilish

4. POSITIONS
Ariana Grande

5. SOUR
Olivia Rodrigo

Field 2 – Dance/Electronic Music
Best Dance/Electronic Recording

1. HERO
Afrojack & David Guetta

2. LOOM
Ólafur Arnalds Featuring Bonobo

3. BEFORE
James Blake

4. HEARTBREAK
Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs

5. YOU CAN DO IT
Caribou

6. ALIVE
Rüfüs Du Sol

7. THE BUSINESS
Tiësto

 

Best Dance/Electronic Music Album

1. SUBCONSCIOUSLY
Black Coffee

2. FALLEN EMBERS
Illenium

3. MUSIC IS THE WEAPON (RELOADED)
Major Lazer

4. SHOCKWAVE
Marshmello

5. FREE LOVE
Sylvan Esso

6. JUDGEMENT
Ten City

 

Field 3 – Contemporary Instrumental Music
Best Contemporary Instrumental Album

1. DOUBLE DEALIN’
Randy Brecker & Eric Marienthal

2. THE GARDEN
Rachel Eckroth

3. TREE FALLS
Taylor Eigsti

4. AT BLUE NOTE TOKYO
Steve Gadd Band

5. DEEP: THE BARITONE SESSIONS, VOL. 2
Mark Lettieri

 

Field 4 – Rock
Best Rock Performance

1. SHOT IN THE DARK
AC/DC

2. KNOW YOU BETTER (LIVE FROM CAPITOL STUDIO A)
Black Pumas

3. NOTHING COMPARES 2 U
Chris Cornell

4. OHMS
Deftones

5. MAKING A FIRE
Foo Fighters

 

Best Metal Performance

1. GENESIS
Deftones

2. THE ALIEN
Dream Theater

3. AMAZONIA
Gojira

4. PUSHING THE TIDES
Mastodon

5. THE TRIUMPH OF KING FREAK (A CRYPT OF PRESERVATION AND SUPERSTITION)
Rob Zombie

 

Best Rock Album

1. POWER UP
AC/DC

2. CAPITOL CUTS – LIVE FROM STUDIO A
Black Pumas

3. NO ONE SINGS LIKE YOU ANYMORE VOL. 1
Chris Cornell

4. MEDICINE AT MIDNIGHT
Foo Fighters

5. McCARTNEY III
Paul McCartney

 

Best Rock Song

1. ALL MY FAVORITE SONGS
Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson & Ilsey Juber, songwriters (Weezer)

2. THE BANDIT
Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)

3. DISTANCE
Wolfgang Van Halen, songwriter (Mammoth WVH)

4. FIND MY WAY
Paul McCartney, songwriter (Paul McCartney)

5. WAITING ON A WAR
Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

 

Field 5 – Alternative
Best Alternative Music Album

1. SHORE
Fleet Foxes

2. IF I CAN’T HAVE LOVE, I WANT POWER
Halsey

3. JUBILEE
Japanese Breakfast

4. COLLAPSED IN SUNBEAMS
Arlo Parks

5. DADDY’S HOME
St. Vincent

 

Field 6 – R&B
Best R&B Performance

1. LOST YOU
Snoh Aalegra

2. PEACHES
Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon

3. DAMAGE
H.E.R.

4. LEAVE THE DOOR OPEN
Silk Sonic

5. PICK UP YOUR FEELINGS
Jazmine Sullivan

 

Best Traditional R&B Performance

1. I NEED YOU
Jon Batiste

2. BRING IT ON HOME TO ME
BJ The Chicago Kid, PJ Morton & Kenyon Dixon Featuring Charlie Bereal

3. BORN AGAIN
Leon Bridges Featuring Robert Glasper

4. FIGHT FOR YOU
H.E.R.

5. HOW MUCH CAN A HEART TAKE
Lucky Daye Featuring Yebba

 

Best Progressive R&B Album

1. NEW LIGHT
Eric Bellinger

2. SOMETHING TO SAY
Cory Henry

3. MOOD VALIANT
Hiatus Kaiyote

4. TABLE FOR TWO
Lucky Daye

5. DINNER PARTY: DESSERT
Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder & Kamasi Washington

6. STUDYING ABROAD: EXTENDED STAY
Masego

 

Best R&B Song

1. DAMAGE
Anthony Clemons Jr., Jeff Gitelman, H.E.R., Carl McCormick & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

2. GOOD DAYS
Jacob Collier, Carter Lang, Carlos Munoz, Solána Rowe & Christopher Ruelas, songwriters (SZA)

3. HEARTBREAK ANNIVERSARY
Giveon Evans, Maneesh, Sevn Thomas & Varren Wade, songwriters (Giveon)

4. LEAVE THE DOOR OPEN
Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II & Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)

5. PICK UP YOUR FEELINGS
Denisia “Blue June” Andrews, Audra Mae Butts, Kyle Coleman, Brittany “Chi” Coney, Michael Holmes & Jazmine Sullivan, songwriters (Jazmine Sullivan)

 

Best R&B Album

1. TEMPORARY HIGHS IN THE VIOLET SKIES
Snoh Aalegra

2. WE ARE
Jon Batiste

3. GOLD-DIGGERS SOUND
Leon Bridges

4. BACK OF MY MIND
H.E.R.

5. HEAUX TALES
Jazmine Sullivan

 

Field 7 – Rap
Best Rap Performance

1. FAMILY TIES
Baby Keem Featuring Kendrick Lamar

2. UP
Cardi B

3. MY LIFE
J. Cole Featuring 21 Savage & Morray

4. WAY 2 SEXY
Drake Featuring Future & Young Thug

5. THOT S***
Megan Thee Stallion

Best Melodic Rap Performance

1. PRIDE IS THE DEVIL
J. Cole Featuring Lil Baby

2. NEED TO KNOW
Doja Cat

3. INDUSTRY BABY
Lil Nas X Featuring Jack Harlow

4. WUSYANAME
Tyler, the Creator Featuring Youngboy Never Broke Again & Ty Dolla $ign

5. HURRICANE
Kanye West Featuring the Weeknd & Lil Baby

 

Best Rap Album

1. THE OFF-SEASON
J. Cole

2. CERTIFIED LOVER BOY
Drake

3. KING’S DISEASE II
Nas

4. CALL ME IF YOU GET LOST
Tyler, the Creator

5. DONDA
Kanye West

 

Best Rap Song

1. BATH SALTS
Shawn Carter, Kasseem Dean, Michael Forno, Nasir Jones & Earl Simmons, songwriters (DMX Featuring Jay-Z & Nas)

2. BEST FRIEND
Amala Zandelie Dlamini, Lukasz Gottwald, Randall Avery Hammers, Diamonté Harper, Asia Smith, Theron Thomas & Rocco Valdes, songwriters (Saweetie Featuring Doja Cat)

3. FAMILY TIES
Roshwita Larisha Bacha, Hykeem Carter, Tobias Dekker, Colin Franken, Jasper Harris, Kendrick Lamar, Ronald Latour & Dominik Patrzek, songwriters (Baby Keem Featuring Kendrick Lamar)

4. JAIL
Dwayne Abernathy, Jr., Shawn Carter, Raul Cubina, Michael Dean, Charles M. Njapa, Sean Solymar, Brian Hugh Warner, Kanye West & Mark Williams, songwriters (Kanye West Featuring Jay-Z)

5. MY LIFE
Shéyaa Bin Abraham-Joseph & Jermaine Cole, songwriters (J. Cole Featuring 21 Savage & Morray)

 

Field 8 – Country
Best Country Solo Performance

1. FOREVER AFTER ALL
Luke Combs

2. REMEMBER HER NAME
Mickey Guyton

3. ALL I DO IS DRIVE
Jason Isbell

4. CAMERA ROLL
Kacey Musgraves

5. YOU SHOULD PROBABLY LEAVE
Chris Stapleton

 

Best Country Duo/Group Performance

1. IF I DIDN’T LOVE YOU
Jason Aldean & Carrie Underwood

2. YOUNGER ME
Brothers Osborne

3. GLAD YOU EXIST
Dan + Shay

4. CHASING AFTER YOU
Ryan Hurd & Maren Morris

5. DRUNK (AND I DON’T WANNA GO HOME)
Elle King & Miranda Lambert

 

Best Country Album

1. SKELETONS
Brothers Osborne

2. REMEMBER HER NAME
Mickey Guyton

3. THE MARFA TAPES
Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram

4. THE BALLAD OF DOOD & JUANITA
Sturgill Simpson

5. STARTING OVER
Chris Stapleton

 

Best Country Song

1. BETTER THAN WE FOUND IT
Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)

2. CAMERA ROLL
Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters (Kacey Musgraves)

3. COLD
Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

4. COUNTRY AGAIN
Zach Crowell, Ashley Gorley & Thomas Rhett, songwriters (Thomas Rhett)

5. FANCY LIKE
Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins & Shane Stevens, songwriters (Walker Hayes)

6. REMEMBER HER NAME
Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram & Parker Welling, songwriters (Mickey Guyton)

 

Field 9 – New Age
Best New Age Album

1. BROTHERS
Will Ackerman, Jeff Oster & Tom Eaton

2. DIVINE TIDES
Stewart Copeland & Ricky Kej

3. PANGAEA
Wouter Kellerman & David Arkenstone

4. NIGHT + DAY
Opium Moon

5. PIECES OF FOREVER
Laura Sullivan

 

Field 10 – Jazz
Best Jazz Vocal Album

1. GENERATIONS
The Baylor Project

2. SUPERBLUE
Kurt Elling & Charlie Hunter

3. TIME TRAVELER
Nnenna Freelon

4. FLOR
Gretchen Parlato

5. SONGWRIGHTS APOTHECARY LAB
Esperanza Spalding

 

Best Improvised Jazz Solo

1. SACKODOUGOU
Christian Scott aTunde Adjuah, soloist
Track from: The Hands of Time (Weedie Braimah)

2. KICK THOSE FEET
Kenny Barron, soloist
Track from: Songs From My Father (Gerry Gibbs Thrasher Dream Trios)

3. BIGGER THAN US
Jon Batiste, soloist
Track from: Soul (Original Motion Picture Soundtrack) (Various Artists)

4. ABSENCE
Terence Blanchard, soloist
Track from: Absence (Terence Blanchard Featuring the E Collective And The Turtle Island Quartet)

5. HUMPTY DUMPTY (SET 2)
Chick Corea, soloist
Track from: Akoustic Band Live (Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl)

 

Best Jazz Instrumental Album

1. JAZZ SELECTIONS: MUSIC FROM AND INSPIRED BY SOUL
Jon Batiste

2. ABSENCE
Terence Blanchard Featuring The E Collective And The Turtle Island Quartet

3. SKYLINE
Ron Carter, Jack DeJohnette & Gonzalo Rubalcaba

4. AKOUSTIC BAND LIVE
Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl

5. SIDE-EYE NYC (V1.IV)
Pat Metheny

 

Best Large Jazz Ensemble Album

1. LIVE AT BIRDLAND!
The Count Basie Orchestra Directed by Scotty Barnhart

2. DEAR LOVE
Jazzmeia Horn And Her Noble Force

3. FOR JIMMY, WES AND OLIVER
Christian McBride Big Band

4. SWIRLING
Sun Ra Arkestra

5. JACKETS XL
Yellowjackets + WDR Big Band

 

Best Latin Jazz Album

1. MIRROR MIRROR
Eliane Elias With Chick Corea and Chucho Valdés

2. THE SOUTH BRONX STORY
Carlos Henriquez

3. VIRTUAL BIRDLAND
Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra

4. TRANSPARENCY
Dafnis Prieto Sextet

5. EL ARTE DEL BOLERO
Miguel Zenón & Luis Perdomo

 

Field 11 – Gospel/Contemporary Christian Music
Best Gospel Performance/Song

1. VOICE OF GOD
Dante Bowe Featuring Steffany Gretzinger & Chandler Moore; Dante Bowe, Tywan Mack, Jeff Schneeweis & Mitch Wong, songwriters

2. JOYFUL
Dante Bowe; Dante Bowe & Ben Schofield, songwriters

3. HELP
Anthony Brown & Group Therapy; Anthony Brown & Darryl Woodson, songwriters

4. NEVER LOST
CeCe Winans

5. WAIT ON YOU
Elevation Worship & Maverick City Music; Dante Bowe, Chris Brown, Steven Furtick, Tiffany Hudson, Brandon Lake & Chandler Moore, songwriters

 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

1. WE WIN
Kirk Franklin & Lil Baby; Kirk Franklin, Dominique Jones, Cynthia Nunn & Justin Smith, songwriters

2. HOLD US TOGETHER (HOPE MIX)
H.E.R. & Tauren Wells; Josiah Bassey, Dernst Emile & H.E.R., songwriters

3. MAN OF YOUR WORD
Chandler Moore & KJ Scriven; Jonathan Jay, Nathan Jess & Chandler Moore, songwriters

4. BELIEVE FOR IT
CeCe Winans; Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans & Mitch Wong, songwriters

5. JIREH
Elevation Worship & Maverick City Music Featuring Chandler Moore & Naomi Raine; Chris Brown, Steven Furtick, Chandler Moore & Naomi Raine, songwriters

 

Best Gospel Album

1. CHANGING YOUR STORY
Jekalyn Carr

2. ROYALTY: LIVE AT THE RYMAN
Tasha Cobbs Leonard

3. JUBILEE: JUNETEENTH EDITION
Maverick City Music

4. JONNY X MALI: LIVE IN LA
Jonathan McReynolds & Mali Music

5. BELIEVE FOR IT
CeCe Winans

 

Best Contemporary Christian Music Album

1. NO STRANGER
Natalie Grant

2. FEELS LIKE HOME VOL. 2
Israel & New Breed

3. THE BLESSING (LIVE)
Kari Jobe

4. CITIZEN OF HEAVEN (LIVE)
Tauren Wells

5. OLD CHURCH BASEMENT
Elevation Worship & Maverick City Music

 

Best Roots Gospel Album

1. ALONE WITH MY FAITH
Harry Connick, Jr.

2. THAT’S GOSPEL, BROTHER
Gaither Vocal Band

3. KEEPING ON
Ernie Haase & Signature Sound

Related News

4. SONGS FOR THE TIMES
The Isaacs

5. MY SAVIOR
Carrie Underwood

 

Field 12 – Latin
Best Latin Pop Album

1. VÉRTIGO
Pablo Alborán

2. MIS AMORES
Paula Arenas

3. HECHO A LA ANTIGUA
Ricardo Arjona

4. MIS MANOS
Camilo

5. MENDÓ
Alex Cuba

6. REVELACIÓN
Selena Gomez

 

Best Música Urbana Album

1. AFRODISÍACO
Rauw Alejandro

2. EL ÚLTIMO TOUR DEL MUNDO
Bad Bunny

3. JOSE
J Balvin

4. KG0516
KAROL G

5. SIN MIEDO (DEL AMOR Y OTROS DEMONIOS) 8
Kali Uchis

 

Best Latin Rock or Alternative Album

1. DEJA
Bomba Estéreo

2. MIRA LO QUE ME HICISTE HACER (DELUXE EDITION)
Diamante Eléctrico

3. ORIGEN
Juanes

4. CALAMBRE
Nathy Peluso

5. EL MADRILEÑO
C. Tangana

6. SONIDOS DE KARMÁTICA RESONANCIA
Zoé

 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

1. ANTOLOGÍA DE LA MUSICA RANCHERA, VOL. 2
Aida Cuevas

2. A MIS 80’S
Vicente Fernández

3. SEIS
Mon Laferte

4. UN CANTO POR MÉXICO, VOL. II
Natalia Lafourcade

5. AYAYAY! (SÚPER DELUXE)
Christian Nodal

 

Best Tropical Latin Album

1. SALSWING!
Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta

2. EN CUARENTENA
El Gran Combo De Puerto Rico

3. SIN SALSA NO HAY PARAÍSO
Aymée Nuviola

4. COLEGAS
Gilberto Santa Rosa

5. LIVE IN PERU
Tony Succar

 

Field 13 – American Roots Music
Best American Roots Performance

1. CRY
Jon Batiste

2. LOVE AND REGRET
Billy Strings

3. I WISH I KNEW HOW IT WOULD FEEL TO BE FREE
The Blind Boys Of Alabama & Béla Fleck

4. SAME DEVIL
Brandy Clark Featuring Brandi Carlile

5. NIGHTFLYER
Allison Russell

 

Best American Roots Song

1. AVALON
Rhiannon Giddens, Justin Robinson & Francesco Turrisi, songwriters (Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi)

2. CALL ME A FOOL
Valerie June, songwriter (Valerie June Featuring Carla Thomas)

3. CRY
Jon Batiste & Steve McEwan, songwriters (Jon Batiste)

4. DIAMOND STUDDED SHOES
Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan & Yola, songwriters (Yola)

5. NIGHTFLYER
Jeremy Lindsay & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

 

Best Americana Album

1. DOWNHILL FROM EVERYWHERE
Jackson Browne

2. LEFTOVER FEELINGS
John Hiatt with The Jerry Douglas Band

3. NATIVE SONS
Los Lobos

4. OUTSIDE CHILD
Allison Russell

5. STAND FOR MYSELF
Yola

 

Best Bluegrass Album

1. RENEWAL
Billy Strings

2. MY BLUEGRASS HEART
Béla Fleck

3. A TRIBUTE TO BILL MONROE
The Infamous Stringdusters

4. CUTTIN’ GRASS – VOL. 1 (BUTCHER SHOPPE SESSIONS)
Sturgill Simpson

5. MUSIC IS WHAT I SEE
Rhonda Vincent

 

Best Traditional Blues Album

1. 100 YEARS OF BLUES
Elvin Bishop & Charlie Musselwhite

2. TRAVELER’S BLUES
Blues Traveler

3. I BE TRYING
Cedric Burnside

4. BE READY WHEN I CALL YOU
Guy Davis

5. TAKE ME BACK
Kim Wilson

 

Best Contemporary Blues Album

1. DELTA KREAM
The Black Keys Featuring Eric Deaton & Kenny Brown

2. ROYAL TEA
Joe Bonamassa

3. UNCIVIL WAR
Shemekia Copeland

4. FIRE IT UP
Steve Cropper

5. 662
Christone “Kingfish” Ingram

 

Best Folk Album

1. ONE NIGHT LONELY [LIVE]
Mary Chapin Carpenter

2. LONG VIOLENT HISTORY
Tyler Childers

3. WEDNESDAY (EXTENDED EDITION)
Madison Cunningham

4. THEY’RE CALLING ME HOME
Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi

5. BLUE HERON SUITE
Sarah Jarosz

 

Best Regional Roots Music Album

1. LIVE IN NEW ORLEANS!
Sean Ardoin And Kreole Rock And Soul

2. BLOODSTAINS & TEARDROPS
Big Chief Monk Boudreaux

3. MY PEOPLE
Cha Wa

4. COREY LEDET ZYDECO
Corey Ledet Zydeco

5. KAU KA PE’A
Kalani Pe’a

 

Field 14 – Reggae
Best Reggae Album

1. PAMOJA
Etana

2. POSITIVE VIBRATION
Gramps Morgan

3. LIVE N LIVIN
Sean Paul

4. ROYAL
Jesse Royal

5. BEAUTY IN THE SILENCE
Soja

6. 10
Spice

 

Field 15 – Global Music
Best Global Music Performance

1. MOHABBAT
Arooj Aftab

2. DO YOURSELF
Angelique Kidjo & Burna Boy

3. PÀ PÁ PÀ
Femi Kuti

4. BLEWU
Yo-Yo Ma & Angelique Kidjo

5. ESSENCE
WizKid Featuring Tems

 

Best Global Music Album

1. VOICE OF BUNBON, VOL. 1
Rocky Dawuni

2. EAST WEST PLAYERS PRESENTS: DANIEL HO & FRIENDS LIVE IN CONCERT
Daniel Ho & Friends

3. MOTHER NATURE
Angelique Kidjo

4. LEGACY +
Femi Kuti And Made Kuti

5. MADE IN LAGOS: DELUXE EDITION
WizKid

 

Field 16 – Children’s
Best Children’s Music Album

1. ACTÍVATE
123 Andrés

2. ALL ONE TRIBE
1 Tribe Collective

3. BLACK TO THE FUTURE
Pierce Freelon

4. A COLORFUL WORLD
Falu

5. CRAYON KIDS
Lucky Diaz And The Family Jam Band

 

Field 17 – Spoken Word
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

1. AFTERMATH
LeVar Burton

2. CARRY ON: REFLECTIONS FOR A NEW GENERATION FROM JOHN LEWIS
Don Cheadle

3. CATCHING DREAMS: LIVE AT FORT KNOX CHICAGO
J. Ivy

4. 8:46
Dave Chappelle & Amir Sulaiman

5. A PROMISED LAND
Barack Obama

 

Field 18 – Comedy
Best Comedy Album

1. THE COMEDY VACCINE
Lavell Crawford

2. EVOLUTION
Chelsea Handler

3. SINCERELY LOUIS CK
Louis C.K.

4. THANKS FOR RISKING YOUR LIFE
Lewis Black

5. THE GREATEST AVERAGE AMERICAN
Nate Bargatze

6. ZERO F***S GIVEN
Kevin Hart

 

Field 21 – Composing/Arranging
Best Instrumental Composition

1. BEAUTIFUL IS BLACK
Brandee Younger, composer (Brandee Younger)

2. CAT AND MOUSE
Tom Nazziola, composer (Tom Nazziola)

3. CONCERTO FOR ORCHESTRA: FINALE
Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & Czech National Symphony Orchestra Featuring Antonio Sánchez & Derrick Hodge)

4. DREAMING IN LIONS: DREAMING IN LIONS
Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Ensemble)

5. EBERHARD
Lyle Mays, composer (Lyle Mays)

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

1. CHOPSTICKS
Bill O’Connell, arranger (Richard Baratta)

2. FOR THE LOVE OF A PRINCESS (FROM “BRAVEHEART”)
Robin Smith, arranger (HAUSER, London Symphony Orchestra & Robin Smith)

3. INFINITE LOVE
Emile Mosseri, arranger (Emile Mosseri)

4. META KNIGHT’S REVENGE (FROM “KIRBY SUPERSTAR”)
Charlie Rosen & Jake Silverman, arrangers (The 8-Bit Big Band Featuring Button Masher)

5. THE STRUGGLE WITHIN
Gabriela Quintero & Rodrigo Sanchez, arrangers
(Rodrigo y Gabriela)

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

1. THE BOTTOM LINE
Ólafur Arnalds, arranger (Ólafur Arnalds & Josin)

2. A CHANGE IS GONNA COME
Tehillah Alphonso, arranger (Tonality & Alexander Lloyd Blake)

3. THE CHRISTMAS SONG (CHESTNUTS ROASTING ON AN OPEN FIRE)
Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

4. ELEANOR RIGBY
Cody Fry, arranger (Cody Fry)

5. TO THE EDGE OF LONGING (EDIT VERSION)
Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra & Julia Bullock)

 

Field 22 – Package, Notes, and Historical
Best Recording Package

1. AMERICAN JACKPOT / AMERICAN GIRLS
Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)

2. CARNAGE
Nick Cave & Tom Hingston, art directors (Nick Cave & Warren Ellis)

3. PAKELANG
Li Jheng Han & Yu, Wei, art directors (2nd Generation Falangao Singing Group & the Chairman Crossover Big Band)

4. SERPENTINE PRISON
Dayle Doyle, art director (Matt Berninger)

5. ZETA
Xiao Qing Yang, art director (Soul Of Ears)

 

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

1. ALL THINGS MUST PASS: 50TH ANNIVERSARY EDITION
Darren Evans, Dhani Harrison & Olivia Harrison, art directors (George Harrison)

2. COLOR THEORY
Lordess Foudre & Christopher Leckie, art directors (Soccer Mommy)

3. THE FUTURE BITES (LIMITED EDITION BOX SET)
Simon Moore, art director (Steven Wilson)

4. 77-81
Dan Calderwood & Jon King, art directors (Gang of Four)

5. SWIMMING IN CIRCLES
Ramón Coronado & Marshall Rake, art directors (Mac Miller)

 

Best Album Notes

1. BEETHOVEN: THE LAST THREE SONATAS
Ann-Katrin Zimmermann, album notes writer (Sunwook Kim)

2. THE COMPLETE LOUIS ARMSTRONG COLUMBIA AND RCA VICTOR STUDIO SESSIONS 1946-1966
Ricky Riccardi, album notes writer (Louis Armstrong)

3. CREATION NEVER SLEEPS, CREATION NEVER DIES: THE WILLIE DUNN ANTHOLOGY
Kevin Howes, album notes writer (Willie Dunn)

4. ETCHING THE VOICE: EMILE BERLINER AND THE FIRST COMMERCIAL GRAMOPHONE DISCS,
1889-1895
David Giovannoni, Richard Martin & Stephan Puille, album notes writers (Various Artists)

5. THE KING OF GOSPEL MUSIC: THE LIFE AND MUSIC OF REVEREND JAMES CLEVELAND
Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)

 

Best Historical Album

1. BEYOND THE MUSIC: HER COMPLETE RCA VICTOR RECORDINGS
Robert Russ, compilation producer; Nancy Conforti, Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Marian Anderson)

2. ETCHING THE VOICE: EMILE BERLINER AND THE FIRST COMMERCIAL GRAMOPHONE DISCS, 1889-1895
Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)

3. EXCAVATED SHELLAC: AN ALTERNATE HISTORY OF THE WORLD’S MUSIC
April Ledbetter, Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

4. JONI MITCHELL ARCHIVES, VOL. 1: THE EARLY YEARS (1963-1967)
Patrick Milligan & Joni Mitchell, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Joni Mitchell)

5. SIGN O’ THE TIMES (SUPER DELUXE EDITION)
Trevor Guy, Michael Howe & Kirk Johnson, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

 

 

Field 23 – Production
Best Engineered Album, Non-Classical

1. CINEMA
Josh Conway, Marvin Figueroa, Josh Gudwin, Neal H Pogue & Ethan Shumaker, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (The Mar.as)

2. DAWN
Thomas Brenneck, Zach Brown, Elton “L10MixedIt” Chueng, Riccardo Damian, Tom Elmhirst, Jens Jungkurth, Todd Monfalcone, John Rooney & Smino, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Yebba)

3. HEY WHAT
BJ Burton, engineer; BJ Burton, mastering engineer (Low)

4. LOVE FOR SALE
Dae Bennett, Josh Coleman & Billy Cumella, engineers; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers (Tony Bennett & Lady Gaga)

5. NOTES WITH ATTACHMENTS
Joseph Lorge & Blake Mills, engineers; Greg Koller, mastering engineer (Pino Palladino & Blake Mills)

 

Producer Of The Year, Non-Classical

1. JACK ANTONOFF
• Chemtrails Over the Country Club (Lana Del Rey) (A)
• Daddy’s Home (St. Vincent) (A)
• Gold Rush (Taylor Swift) (T)
• Sling (Clairo) (A)
• Solar Power (Lorde) (A)
• Take the Sadness Out of Saturday Night (Bleachers) (A)

2. ROGÉT CHAHAYED
• //aguardiente Y Lim.n %ᵕ‿‿ᵕ% (Kali Uchis) (T)
• Ain’t S*** (Doja Cat) (T)
• Beautiful (Shelley FKA DRAM) (T)
• Blueberry Eyes (MAX Featuring SUGA of BTS) (S)
• Fire in the Sky (Anderson .Paak) (T)
• Kiss Me More (Doja Cat Featuring SZA) (S)
• Lazy Susan (21 Savage With Rich Brian Featuring Warren Hue & Masimwei) (S)
• NITROUS (Joji) (T)
• Vibez (ZAYN) (S)

3. MIKE ELIZONDO
• Glow On (Turnstile) (A)
• Good Day (Twenty One Pilots) (T)
• Life by Misadventure (Rag’n’Bone Man) (A)
• Mercy (Jonas Brothers) (T)
• Mulberry Street (Twenty One Pilots) (T)
• Obviously (Lake Street Dive) (A)
• Repeat (Grace Vanderwaal) (S)
• Taking the Heat (Joy Oladokun) (T)

4. HIT-BOY
• Judas and the Black Messiah: The Inspired Album (Various Artists) (A)
• King’s Disease II (Nas) (A)

5. RICKY REED
• //aguardiente y lim.n%ᵕ‿‿ᵕ% (Kali Uchis) (T)
• Can’t Let You Go (Terrace Martin Featuring Nick Grant) (S)
• Damn Bean (John-Robert) (T)
• Don’t Go Yet (Camila Cabello) (S)
• Gold-Diggers Sound (Leon Bridges) (A)
• Piece of You (Shawn Mendes) (T)
• Pushing Away (Junior Mesa) (T)
• Rumors (Lizzo Featuring Cardi B) (S)
• Sing (Jon Batiste) (T)

 

Best Remixed Recording

1. BACK TO LIFE (BOOKER T KINGS OF SOUL SATTA DUB)
Booker T, remixer (Soul II Soul)

2. BORN FOR GREATNESS (CYMEK REMIX)
Spencer Bastin, remixer (Papa Roach)
Track from: Greatest Hits Vol.2 The Better Noise Years

3. CONSTANT CRAVING (FASHIONABLY LATE REMIX)
Tracy Young, remixer (K.D. Lang)

4. INSIDE OUT (3SCAPE DRM REMIX)
3SCAPE DRM, remixer (Zedd & Griff)

5. MET HIM LAST NIGHT (DAVE AUDÉ REMIX)
Dave Audé, remixer (Demi Lovato & Ariana Grande)

6. PASSENGER (MIKE SHINODA REMIX)
Mike Shinoda, remixer (Deftones)
Track from: White Pony (20th Anniversary Deluxe Edition)

7. TALKS (MURA MASA REMIX)
Alexander Crossan, remixer (PVA)

 

Best Immersive Audio Album

1. ALICIA
George Massenburg & Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering
engineer; Ann Mincieli, immersive producer (AliciaKeys)

2. CLIQUE
Jim Anderson & Ulrike Schwarz, immersive mix engineers; Bob Ludwig, immersive mastering engineer; Jim Anderson, immersive producer (Patricia Barber)

3. FINE LINE
Greg Penny, immersive mix engineer; Greg Penny, immersive mastering engineer; Greg Penny, immersive producer (Harry Styles)

4. THE FUTURE BITES
Jake Fields & Steven Wilson, immersive mix engineers; Bob Ludwig, immersive mastering engineer; Steven
Wilson, immersive producer (Steven Wilson)

5. STILLE GRENDER
Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten
Lindberg, immersive producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

 

Field 26 – Production, Immersive Audio

Best Immersive Audio Album (63rd GRAMMY)
Due the COVID-19 pandemic, the 63rd Grammy Awards Best Immersive Audio Album Craft Committee meeting was postponed until after last year’s GRAMMY Awards. The committee has met and the nominations for the 63rd Grammys are being voted on and the winner presented as part of the 64TH Grammy Awards.

1. BOLSTAD: TOMBA SONORA
Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Stemmeklang)

2. DEAR FUTURE SELF (DOLBY ATMOS MIXES)
Fritz Hilpert, immersive mix engineer; Jason Banks, Fritz Hilpert & David Ziegler, immersive mastering
engineers; Tom Ammerman, Arno Kammermeier & Walter Merziger, immersive producers (Booka Shade)

3. FRYD
Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Tove Ramlo-Ystad & Cantus)

4. MUTT SLANG II – A WAKE OF SORROWS ENGULFED IN RAGE
Elliot Scheiner, immersive mix engineer; Darcy Proper, immersive mastering engineer; Alain Mallet & Elliot
Scheiner, immersive producers (Alain Mallet)

5. SOUNDTRACK OF THE AMERICAN SOLDIER
Leslie Ann Jones, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Dan Merceruio, immersive producer (Jim R. Keene & the United States Army Field Band)

 

Best Engineered Album, Classical

1. ARCHETYPES
Jonathan Lackey, Bill Maylone & Dan Nichols,engineers; Bill Maylone, mastering engineer (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)

2. BEETHOVEN: CELLO SONATAS – HOPE AMID TEARS
Richard King, engineer (Yo-Yo Ma & Emanuel Ax)

3. BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 9
Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck, Mendelssohn Choir Of
Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra)

4. CHANTICLEER SINGS CHRISTMAS
Leslie Ann Jones, engineer (Chanticleer)

5. MAHLER: SYMPHONY NO. 8, ‘SYMPHONY OF A
THOUSAND’
Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus, Pacific Chorale & Los Angeles Philharmonic)

 

Producer Of The Year, Classical

1. BLANTON ALSPAUGH
• Appear And Inspire (James Franklin & The East Carolina University Chamber Singers) (A)
• Howells: Requiem (Brian Schmidt & Baylor University A Cappella Choir) (A)
• Hymns Of Kassian. (Alexander Lingas & Cappella Romana) (A)
• Kyr: In Praise Of Music (Joshua Copeland & Antioch Chamber Ensemble) (A)
• More Honourable Than The Cherubim (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir) (A)
• O’Regan: The Phoenix (Patrick Summers, Thomas Hampson, Chad Shelton, Rihab Chaieb, Lauren Snouffer, Houston Grand Opera & Houston Grand Opera Orchestra) (A)
• Sheehan: Liturgy Of Saint John Chrysostom (Benedict Sheehan & The Saint Tikhon Choir) (A)

2. STEVEN EPSTEIN
• Bach And Brahms Re-Imagined (Jens Lindemann, James Ehnes & Jon Kimura Parker) (A)
• Bart.k: Quartet No. 3; Beethoven: Op. 59, No. 2; Dvoř.k: American Quartet (Juilliard String Quartet) (A)
• Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears (Yo-Yo Ma & Emanuel Ax) (A)
• Mozart: Piano Concertos Nos. 9 & 17, Arr. For Piano, String Quartet And Double Bass (Alon Goldstein, Alexander Bickard & Fine Arts Quartet) (A)
• Songs Of Comfort And Hope (Yo-Yo Ma & Kathryn Stott) (A)

3. DAVID FROST
• Chamber Works By Dmitri Klebanov (ARC Ensemble) (A)
• Glass: Akhnaten (Karen Kamensek, J’Nai Bridges, D.sella L.rusd.ttir, Zachary James, Anthony Roth Costanzo, Metropolitan Opera Chorus & Orchestra) (A)
• Mon Ami, Mon Amour (Matt Haimovitz & Mari Kodama) (A)
• One Movement Symphonies – Barber, Sibelius, Scriabin (Michael Stern & Kansas City Symphony) (A)
• Poulenc: Dialogues Des Carm.lites (Yannick N.zet-S.guin, Isabel Leonard, Erin Morley, Adrianne Pieczonka, Karita Mattila, Karen Cargill, Metropolitan Opera Chorus & Orchestra) (A)
• Primavera I – The Wind (Matt Haimovitz) (A)
• Roots (Randall Goosby & Zhu Wang) (A)

4. ELAINE MARTONE
• Archetypes (S.rgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion) (A)
• Beneath The Sky (Zoe Allen & Levi Hernandez) (A)
• Davis: Family Secrets – Kith & Kin (Timothy Myers, Andrea Edith Moore & Jane Holding) (A)
• Quest (Elisabeth Remy Johnson) (A)
• Schubert: Symphony In C Major, ‘The Great’; Krenek: Static & Ecstatic (Franz Welser-M.st & The Cleveland Orchestra) (A)

5. JUDITH SHERMAN
• Alone Together (Jennifer Koh) (A)
• Bach & Beyond Part 3 (Jennifer Koh) (A)
• Bruits (Imani Winds) (A)
• Eryilmaz: Dances Of The Yogurt Maker (Erberk Eryilmaz & Carpe Diem String Quartet) (A)
• Fantasy – Oppens Plays Kaminsky (Ursula Oppens) (A)
• Home (Blythe Gaissert) (A)
• Mendelssohn, Visconti & Golijov (Jasper String Quartet & Jupiter String Quartet) (A)
• A Schubert Journey (Llŷr Williams) (A)
• Vers Le Silence – William Bolcom & Frederic Chopin (Ran Dank) (A)

 

Field 24 – Classical
Best Orchestral Performance

1. ADAMS: MY FATHER KNEW CHARLES IVES; HARMONIELEHRE
Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony Orchestra)

2. BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 9
Manfred Honeck, conductor (Mendelssohn Choir of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra)

3. MUHLY: THROUGHLINE
Nico Muhly, conductor (San Francisco Symphony)

4. PRICE: SYMPHONIES NOS. 1 & 3
Yannick Nézet-Séguin, conductor (Philadelphia Orchestra)

5. STRAUSS: ALSO SPRACH ZARATHUSTRA; SCRIABIN: THE POEM OF ECSTASY
Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

1. BARTÓK: BLUEBEARD’S CASTLE
Susanna Mälkki, conductor; Mika Kares & Szilvia Vörös; Robert Suff, producer (Helsinki Philharmonic Orchestra)

2. GLASS: AKHNATEN
Karen Kamensek, conductor; J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Zachary James & Dísella Lárusdóttir; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

3. JANÁČEK: CUNNING LITTLE VIXEN
Simon Rattle, conductor; Sophia Burgos, Lucy Crowe, Gerald Finley, Peter Hoare, Anna Lapkovskaja, Paulina Malefane, Jan Martinik & Hanno Müller-Brachmann; Andrew Cornall, producer (London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus & LSO Discovery Voices)

4. LITTLE: SOLDIER SONGS
Corrado Rovaris, conductor; Johnathan McCullough; James Darrah & John Toia, producers (The Opera Philadelphia Orchestra)

5. POULENC: DIALOGUES DES CARMÉLITES
Yannick Nézet-Séguin, conductor; Karen Cargill, Isabel Leonard, Karita Mattila, Erin Morley & Adrianne Pieczonka; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Choral Performance

1. IT’S A LONG WAY
Matthew Guard, conductor (Jonas Budris, Carrie Cheron, Fiona Gillespie, Nathan Hodgson, Helen Karloski, Enrico Lagasca, Megan Roth, Alissa Ruth Suver & Dana Whiteside; Skylark Vocal Ensemble)

2. MAHLER: SYMPHONY NO. 8, ‘SYMPHONY OF A THOUSAND’
Gustavo Dudamel, conductor; Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz & Luke McEndarfer, chorus masters (Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O’Neill, Morris Robinson & Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus & Pacific Chorale)

3. RISING W/THE CROSSING
Donald Nally, conductor (International Contemporary Ensemble & Quicksilver; The Crossing)

4. SCHNITTKE: CHOIR CONCERTO; THREE SACRED HYMNS; PÄRT: SEVEN MAGNIFICAT-ANTIPHONS
Kaspars Putniņš, conductor; Heli Jürgenson, chorus master (Estonian Philharmonic Chamber Choir)

5. SHEEHAN: LITURGY OF SAINT JOHN CHRYSOSTOM
Benedict Sheehan, conductor (Michael Hawes, Timothy Parsons & Jason Thoms; The Saint Tikhon Choir)

6. THE SINGING GUITAR
Craig Hella Johnson, conductor (Estelí Gomez; Austin Guitar Quartet, Douglas Harvey, Los Angeles Guitar Quartet & Texas Guitar Quartet; Conspirare)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

1.. ADAMS, JOHN LUTHER: LINES MADE BY WALKING JACK
Quartet

2. AKIHO: SEVEN PILLARS
Sandbox Percussion

3. ARCHETYPES
Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion

4. BEETHOVEN: CELLO SONATAS – HOPE AMID TEARS
Yo-Yo Ma & Emanuel Ax

5. BRUITS
Imani Winds

Best Classical Instrumental Solo

1. ALONE TOGETHER
Jennifer Koh

2. AN AMERICAN MOSAIC
Simone Dinnerstein

3. BACH: SONATAS & PARTITAS
Augustin Hadelich

4. BEETHOVEN & BRAHMS: VIOLIN CONCERTOS
Gil Shaham; Eric Jacobsen, conductor (The Knights)

5. MAK BACH
Mak Grgić

6. OF POWER
Curtis Stewart

Best Classical Solo Vocal Album

1. CONFESSIONS
Laura Strickling; Joy Schreier, pianist

2. DREAMS OF A NEW DAY – SONGS BY BLACK COMPOSERS
Will Liverman; Paul Sánchez, pianist

3. MYTHOLOGIES
Sangeeta Kaur & Hila Plitmann (Virginie D’Avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto & Emilio D. Miler)

4. SCHUBERT: WINTERREISE
Joyce DiDonato; Yannick Nézet-Séguin, pianist

5. UNEXPECTED SHADOWS
Jamie Barton; Jake Heggie, pianist (Matt Haimovitz)

Best Classical Compendium

1. AMERICAN ORIGINALS – A NEW WORLD, A NEW CANON
AGAVE & Reginald L. Mobley; Geoffrey Silver, producer

2. BERG: VIOLIN CONCERTO; SEVEN EARLY SONGS & THREE PIECES FOR ORCHESTRA
Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer

3. CERRONE: THE ARCHING PATH
Timo Andres & Ian Rosenbaum; Mike Tierney, producer

4. PLAYS
Chick Corea; Chick Corea & Birnie Kirsh, producers

5. WOMEN WARRIORS – THE VOICES OF CHANGE
Amy Andersson, conductor; Amy Andersson, Mark Mattson & Lolita Ritmanis, producers

Best Contemporary Classical Composition

1. AKIHO: SEVEN PILLARS
Andy Akiho, composer (Sandbox Percussion)

2. ANDRIESSEN: THE ONLY ONE
Louis Andriessen, composer (Esa-Pekka Salonen, Nora Fischer & Los Angeles Philharmonic)

3. ASSAD, CLARICE & SÉRGIO, CONNORS, DILLON, MARTIN & SKIDMORE: ARCHETYPES
Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin & David Skidmore, composers (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)

4. BATISTE: MOVEMENT 11′
Jon Batiste, composer (Jon Batiste)

5. SHAW: NARROW SEA
Caroline Shaw, composer (Dawn Upshaw, Gilbert Kalish & Sō Percussion)

 

Field 25 – Music Video/Film
Best Music Video

1. SHOT IN THE DARK
AC/DC
David Mallet, video director; Dione Orrom, video producer

2. FREEDOM
Jon Batiste
Alan Ferguson, video director; Alex P. Willson, video producer

3. I GET A KICK OUT OF YOU
Tony Bennett & Lady Gaga
Jennifer Lebeau, video director; Danny Bennett, Bobby Campbell & Jennifer Lebeau, video producers

4. PEACHES
Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
Collin Tilley, video director

5. HAPPIER THAN EVER
Billie Eilish
Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers

6. MONTERO (CALL ME BY YOUR NAME)
Lil Nas X
Lil Nas X & Tanu Muino, video directors; Frank Borin, Ivanna Borin, Marco De Molina & Saul Levitz, video producers

7. GOOD 4 U
Olivia Rodrigo
Petra Collins, video director; Christiana Divona, Marissa Ramirez & Tiffany Suh, video producers

 

Best Music Film

1. INSIDE
Bo Burnham
Bo Burnham, video director; Josh Senior, video producer

2. DAVID BYRNE’S AMERICAN UTOPIA
David Byrne
Spike Lee, video director; David Byrne & Spike Lee, video producers

3. HAPPIER THAN EVER: A LOVE LETTER TO LOS ANGELES
Billie Eilish
Patrick Osborne & Robert Rodriguez, video directors

4. MUSIC, MONEY, MADNESS…JIMI HENDRIX IN MAUI
Jimi Hendrix
John McDermott, video director; Janie Hendrix, John McDermott & George Scott, video producers

5. SUMMER OF SOUL
(Various Artists)
Ahmir “Questlove” Thompson, video director; David Dinerstein, Robert Fyvolent & Joseph Patel, video producers